Cuma Suresi

Mustafa Cemil Kılıç Meali

Esirgeyen, Bağışlayan Allah'ın Adıyla...

 1. Göklerde ve yerde olanların tümü Allah'ı yüceltir. O hakandır, kutsaldır, üstündür ve erdemli bilginin kaynağıdır.
 2. O Allah ki, kendilerine kitap verilmiş olanların dışında bir halkın içinden, onlara Allah'ın ayetlerini okuyan, onları arındıran, onlara kitabı ve erdemli bilgiyi öğreten bir elçi göndermiştir. Kuşkusuz onlar daha önceden apaçık bir sapıklık içinde idiler.
 3. Allah, elçisini, henüz inananlara katılmamış olan başka insanlara da göndermiştir. O, üstündür ve erdemli bilginin kaynağıdır.
 4. Bu, Allah'ın sunumudur. Onu dilediğine verir. Allah, sunumu bol olandır.
 5. Kendilerine Tevrat verilip de onun gereğini yerine getirmeyenlerin örneği, kitaplar taşıyan eşeğin durumuna benzer. Allah'ın ayetlerini yalanlayan topluluğun durumu ne kötüdür. Allah, zalimler topluluğunu doğru yola ulaştırmaz.
 6. De ki; "Ey Yahudi olanlar, eğer insanlar arasından yalnız kendinizin, Allah'ın dostları olduğunuzu sanıyorsanız ve eğer sözünüzde doğru iseniz o halde ölümü diksenize!"
 7. Ama onlar, önceden yaptıklarından dolayı ölümü asla dilemezler. Allah, zalimleri çok iyi bilmektedir.
 8. De ki; "Kaçıp durduğunuz ölüm, kesinlikle gelip sizi bulacaktır. Sonra da görünür ve görünmez her şeyi bilen Allah'ın huzuruna çıkarılacaksınız. O, size bütün yaptıklarınızı bildirecektir."
 9. Ey inananlar, cuma günü toplu yakarış için çağrıldığınız zaman hemen Hakk'ı anmaya koşun ve işlerinizi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha iyidir.
 10. Yakarış bitince de işlerinizin başına dönün ve Allah'ın sunumundan payınıza düşeni isteyin. Hakk'ı çokça anın ki kurtuluşa erebilesiniz.
 11. Onlar bir ticaret veya bir eğlence görünce, seni ayakta bırakıp oraya yöneldiler. De ki; "Allah katında olan şey, eğlenceden de, ticaretten de daha hayırlıdır. Allah ise en hayırlı yaşamlık vericidir."