Munafikun Suresi

Mustafa Cemil Kılıç Meali

Esirgeyen, Bağışlayan Allah'ın Adıyla...

 1. İkiyüzlüler sana geldiklerinde; "Senin kesinlikle Allah'ın elçisi olduğuna tanıklık ederiz!" derler. Senin kendisinin elçisi olduğunu Allah zaten biliyor. Ve Allah tanıklık eder ki, ikiyüzlüler kesinlikle yalancıdırlar.
 2. Onlar, halkı Allah yolundan alıkoymak için, ant içmelerini kalkan yaptılar. Doğrusu onların bu yaptıkları, gerçekten çok kötü bir şeydir.
 3. Çünkü onlar, inandıktan sonra inkar ettiler; bu yüzden kalpleri damgalandı. Artık onlar hiç anlamazlar.
 4. Onları gördüğün zaman görünüşleri hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar ki, sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi zararlarına sanırlar. Gerçek düşman onlardır. Onlardan sakının. Allah onların canlarını alsın. Nasıl da doğru yoldan dönüveriyorlar.
 5. Onlara; "Gelin, Allah'ın elçisi sizin için bağışlanma dilesin," denildiği zaman başlarını çevirirler ve sen onların, büyüklük taslayarak uzaklaştıklarını görürsün.
 6. Onlar için, bağışlanma dilesen de dilemesen de birdir; Allah onları bağışlamayacaktır. Doğrusu Allah, yoldan çıkmış bir topluluğu doğru yola ulaştırmaz.
 7. Onlar; "Allah'ın elçisinin yanında bulunanlar için hiçbir şey harcamayın ki dağılıp gitsinler," diyenlerdir. Oysa göklerin ve yerin hazineleri Allah'ındır. Fakat iki yüzlüler bu gerçeği anlamazlar.
 8. "Medine'ye dönersek, üstün ve şerefli olanlar, aşağılık kimseleri oradan çıkaracak!" diyorlar. Oysa üstünlük ve şeref tümüyle Allah'a, elçisine ve inananlara aittir. Fakat o ikiyüzlüler bunu bilmezler.
 9. Ey inananlar, sizi, mallarınız ve çocuklarınız Allah'ı anmaktan alıkoymasın. Böyle yapanlar elbette ki yıkıma uğrayanlardır.
 10. Sizden birine ölüm gelip de; "Rabbim, ne olurdu ecelimi yakın bir zamana erteleseydin de sadaka verip iyi kullardan olsaydım," demeden önce, size yaşamlık olarak verdiğimiz şeylerden iyilik yolunda harcayın.
 11. Allah eceli gelen hiç kimsenin ölümünü ertelemez. Allah yaptıklarınızdan gereğince haberi olandır.